Ландшафтний дизайн: успішна стратегія для початківців

Професійне створення ландшафтного дизайну, безперечно, потребує і освіти, і досвіду, і майстерності, і глибоких знань. Але не дарма кажуть, що справа майстра боїться, а найкращий дизайн — той, що зроблений своїми руками на власний смак. За допомогою покрокових порад досвідчених ландшафтних дизайнерів будь-якому новачкові цілком під силу упорядкувати садову ділянку так, щоб насолоджуватися виглядом і з законною гордістю приймати там гостей.

КРОК ПЕРШИЙ: ПЛАНУВАННЯ І ЗОНУВАННЯ
Навіть якщо ви точно знаєте, де і що хочете бачити на ділянці, план потрібен обов’язково! Сучасні дизайнери використовують для його створення спеціальні комп’ютерні програми, але й старе добре креслення на міліметровому папері спрацює не гірше. Головне — одразу, до початку всіх робіт, продумати зонування з урахуванням усіх необхідних норм, вимог, особливостей ділянки та рельєфу місцевості.

Накресліть на схемі розташування вже наявних будов, навіть якщо їх мало, наприклад, будинки та гаража. Визначте місця для майбутніх будівель – альтанки, лазні, басейну – словом, всього, що буде важко пересунути найближчими роками. Продумайте напрями основних «транспортних магістралей» ділянки: від під’їзних воріт до будинку; від будинку до гаража, господарських будівель та альтанки.

Нанесіть на план схему освітлення, враховуючи розташування електричного кабелю та напрямок дренажних канав. На вільному просторі виберіть місця для газону, клумб, грядок, садових дерев.

Додати таємничості та затишку на свою територію вам допоможе монтаж зовнішнього освітлення. Дізнайтеся, як здійснити цей задум самостійно.

КРОК ДРУГИЙ: БУДІВНИЦТВА
Будівництво своїми руками альтанки для відпочинку, лазні та інших корисних і зручних приміщень заслуговує на окрему розмову. Тут же варто, мабуть, згадати про дві прості та корисні хитрощі, які з успіхом застосовують справжні профі дизайну.

Ставок

Навіть на найменшій ділянці будь-якому власнику хочеться бачити нехай крихітне, але власне водоймище. Власними силами зробити ставок не так складно, як здається на перший погляд. Особливо якщо для якихось господарських будівель знадобиться котлован під фундамент і на ділянці якийсь час працюватиме, скажімо, міні-екскаватор. У найнижчому місці майбутнього саду можна викопати яму глибиною близько 1,5 м. Стінки її повинні бути з невеликим укосом, що нагадує форму супової миски. Викладіть дно майбутнього ставка геотекстилем, облямуйте краю великою галькою та валунами — і можна заводити воду! А висадивши на березі вашого рукотворного водоймища низькорослі чагарники та рослини з дрібними квітами, ви отримаєте мальовничий куточок, ніби створений самою природою.

Насип
Земля з котловану теж може послужити на благо ландшафтного дизайну. Родючий шар зберіть у великі ємності – стане в нагоді для клумб і грядок. А ось сіру і на перший погляд марну масу, що залишилася, можна перетворити на центр всієї ландшафтної композиції. Сформуйте з неї новий рельєф ділянки, зробивши гірку або багатоступінчастий насип. Пам’ятайте, що штучні височини зорово розширюють простір і навіть зовсім невеликий сад буде схожий на мальовничий парк в англійському стилі завдяки різнорівневій композиції.

КРОК ТРЕТІЙ: ШЛЯХИ-ДОРІЖКИ
Важко змусити прямі садові доріжки завжди виглядати акуратно. Тож нехай вони будуть звивистими та фігурними — від цього ландшафтний дизайн саду тільки виграє. Є кілька простих способів зробити своїми руками доріжки, які прикрасять ділянку.

Перший із них — утрамбувати стежки та зробити для них декоративну огорожу з каміння. Мінус у тому, що в сиру погоду ходити дільницею не захочеться. Надійніше і практичніше насипна доріжка. Для неї викопують “ложе” глибиною близько 15 см, яке можна застелити геотекстильним полотном. Засипте укріплене «ложе» щебенем, гравієм чи галькою, і все готово. Схожим чином роблять і тверду заливну доріжку. Лише у укріплене «ложе» засипають пісок на висоту 5 см, утрамбовують та зверху бетонують або викладають тротуарною плиткою.